Imate pitanje? Pozovite 033 658 038
Projekat: „Izrada energijskog audita za objekte KJKP”RAD” d.o.o. Sarajevo”

U cilju određivanja energijskog razreda objekata KJKP ”RAD” d.o.o. Sarajevo u 2023. godini je aplicirano na poziv Fonda za zaštitu okoliša FBiH i odobreno je sufinasiranje Projekta „Izrada energijskog audita za objekte KJKP ”RAD” d.o.o. Sarajevo” u visini od 19.000,00 KM (12.000,00 KM finansira Fond i 7.000,00 KM KJKP „RAD“ d.o.o. Sarajevo). U aprilu 2024. godine je potpisan Ugovor o dodjeli finansijskih sredstava za projekat: „Izrada energijskog audita za objekte KJKP ”RAD” d.o.o. Sarajevo”. 

Projektni zadatak je obuhvatao analizu i utvrđivanje mogućih mjera za povećanje energijske efikasnosti za objekte koje koristi KJKP „RAD“ d.o.o. Sarajevo na području Kantona Sarajevo, na različitim lokacijama: objekti u Paromlinskoj, Hamdije Čemerlića, objekti deponije „Smiljevići“ u ul. Adema Buće, prateći objekti Sortirnice i Procjednih voda u Smiljevićima, objekat u Ilijašu te objekat u Trnovu na Bjelašnici.

U skladu sa Projektnim zadatkom, nakon obavljenih zakonskih procedura Javnih nabavki, izabrana je certificirana kuća nLogic d.o.o. Sarajevo. 

Urađeni su detaljni energetski auditi za 15 objekata i energijski certifikati nestambenih zgrada za 25 objekata KJKP ”RAD” d.o.o. Sarajevo.


Projekat: „Škole kao zelena zona - povećanje spremnosti na klimatske promjene u obrazovnom sektoru u BiH – faza 1 i 2“

Sredinom januara 2024. godine je finaliziran projekat „Škole kao zelena zona - povećanje spremnosti na klimatske promjene u obrazovnom sektoru u BiH – faza 1 i 2“ kojeg sprovodi organizacija „Save the children“. KJKP „RAD“ d.o.o. Sarajevo je od septembra do decembra prikupljao otpad osnovnih i srednjih škola uključenih u projekat te informaciju o prikupljenim količinama dostavio pomenutoj nevladinoj organizaciji.
Krajem februara smo prisustvovali završnoj konferenciji projekta "Škole kao zelene zone - Povećanje spremnosti na klimatske promjene u obrazovnom sektoru u BiH – faza 1 i 2"  koji se u protekle dvije godine realizovao u deset škola na području Sarajevskog kantona. 
Nastavnici i učenici iz škola koje su obuhvačene ovim Projektom su prezentirali dječje radove sa radionica, koje su pokrivale teme od zaštite okoliša do klimatskih promjena. Tokom konferencije učenici su imali priliku postavljati pitanja o zagađenju, odlaganju otpada, reciklaži te kako čuvati našu planetu. Ova pitanja su predstavljena na posebnom panelu na kojem su učestvovali predstavnici i KJKP RAD-a d.o.o Sarajevo, koji se bave odvozom i reciklažom otpada.


Projekat: Anketiranje i informisanje građana kolektivnog stanovanja, privrednih i pravnih subjekata, institucija, kao i odgojno/obrazovnih ustanova na pilot području Općine Novo Sarajevo, o značaju odvojenog prikupljanja otpada na mjestu nastanka.

Projekt anketiranja i informiranja građana kolektivnog stanovanja na pilot području Općine Novo Sarajevo o načinu odvojenog odlaganja otpada na mjestu nastanka.

KJKP “RAD” d.o.o. Sarajevo je u prethodnom periodu realizirao pilot “Projekat anketiranja i informiranja građana kolektivnog stanovanja na pilot području Općine Novo Sarajevo o načinu odvojenog odlaganja otpada na mjestu nastanka”. 
Cilj projekta je da se kroz provedene ankete dobiju informacije kako unaprijediti postojeće stanje prikupljanja i odvoza odvojenog odloženog otpada na odabranom području, te istovremeno upoznati građane s pojmom reciklaža i pravilnim odlaganjem otpada na mjestu nastanka.
Anketiranje građana obavljalo se na dijelu pilot područja Općine Novo Sarajevo, na kojem gravitiraju dijelovi mjesnih zajednica: MZ Željeznička, MZ Dolac, MZ Grbavica II, MZ Trg heroja gdje su postavljeni zeleni otoci za odvajanje otpada. U projektu je sudjelovalo 226 ispitanika pri čemu su prikazanim rezultatima obuhvaćena domaćinstva kolektivnog stanovanja.
Rezultati anketiranja građana sa navedenih područja su sljedeći:
- Većina od 64% anketiranih građana u blizini svog mjesta stanovanja ima posude za razdvajanje otpada;
- Građani koji u blizini svog mjesta stanovanja nemaju zelene otoke, zainteresirani su za razdvajanje otpada ako se u blizini njihovog mjesta stanovanja postave iste;
- Građani su u procentu od 64% odgovorili da odvajaju otpad na mjestu nastanka što je izuzetno zadovoljavajuće i vidljivo na terenu;
- Čak 84% građana iskazalo je znanje o pravilnom načinu razdvajanja otpada u posudi, dok je njih 16% odgovorilo da ne poznaje upute razdvajanja otpada. To ukazuje da su upute o načinu odvajanja otpada jasna i da građani mogu razumjeti na koji način doprinesu zaštiti okoliša;
- Izgledom niša nije zadovoljno 54,6% građana, te su u komentarima dali prijedlog i sugestiju za bolje uređenje niša i zelenih otoka;
- Kao što je i vidljivo na terenu iu izvještajima, građani najviše razdvajaju ambalažni otpad i to plastiku, papir i staklo jer su to i najviše korišteni materijali u svakodnevnom životu građana, ali i druge vrste otpada koje se prikupljaju kao što su električni i elektronski otpad , gume itd.
KJKP „RAD“ d.o.o. Sarajevo će uzeti u razmatranje rezultate ankete te će se sve prijedloge i sugestije od strane anketiranih građana uvažiti u cilju unaprijeđenja pružanja bolje i kvalitetnije usluge.
Također će se kontinuirano kao i do sada nastaviti s provođenjem projekata edukacije i jačanja javne svijesti stanovništva o pravilnom načinu odvajanja otpada na mjestu nastanka.
U sa nadležnim općinskim službama unaprijediti izgled i povećati broj lokacija zelenih otoka ili u suradnji povećati broj kontejnera na zelenim otocima, te iste planirati postaviti bliže mjestu stanovanja građana


Projekat „Unaprijeđenje infrastrukture kroz nabavku vozila za odvojeno prikupljanje otpada iz zelenih otoka u naseljima kolektivnog stanovanja“
  • Dana 30.10.2024. godine na osnovu Ugovora o dodjeli finansijskih sredstava između KJKP “RAD” d.o.o. Sarajevo i Fonda za zaštitu okoliša FBiH, potpisan je Ugovor o nabavci specijalnog vozila autosmećara za odvojeno prikupljanje otpada iz zelenih otoka. Vozilo je isporučeno u preduzeće  dana 12.11.2024. godine uz urednu popratnu dokumentaciju pri čemu se u narednom periodu očekuje isplata prema dobavljaču kao i konačno podnošenje izvještaja prema Fondu za zaštitu okoliša FBiH uz ispunjenje preostalih obaveza iz Ugovora. Nabavka vozila će unaprijediti operativne i tehničke kapacitete KJKP „RAD“ d.o.o. Sarajevo, što će rezultirati poboljšanjem rada ovog preduzeća, kao i stepena prikupljanja odvojeno odloženog otpada na području Kantona Sarajevo. 

Projekat „Unaprijeđenje odvojenog prikupljanja ambalažnog otpada u Kantonu Sarajevo“
  • U narednom periodu između Fonda za zaštitu okoliša FBiH i KJKP „RAD“ d.o.o. Sarajevo očekuje se potpisivanje Ugovora o dodjeli finanijskih sredstava za Projekat “Unaprijeđenje odvojenog prikupljanja ambalažnog otpada u Kantonu Sarajevo”. Projektom KJKP „RAD“ d.o.o. Sarajevo planira nabavku 500 plastičnih kontejnera za prikupljanje ambalažnog otpada za formiranje zelenih otoka i to: 200 žutih kontejnera za plastičnu ambalažu 1100l,  200 plavih kontejnera za papirnu ambalažu 1100l i 100 zelenih zvona za staklenu ambalažu. Zeleni otoci će se postaviti na postojećim lokacijama za prikupljanje miješanog komunalnog otpada  na određenim lokacijama u Kantonu Sarajevo gdje bi se uz određen broj postojećih kontejnera postavili plavi i žuti kontejner i zeleno zvono. Na ovaj način će se poboljšati sistem odvojenog prikupljanja ambalažnog otpada na području Kantona Sarajevo, te povećati ukupan procenat reciklabilnog materijala odložen na sortirnicu u okviru deponije Smiljevići. Ujedno će se uticati i na ekološku svijest građana da vlastiti otpad razvrstavaju na mjestu nastanka i usvoje tu naviku u budućnosti.

Projekat „Obilježavanje Dana planete Zemlje 22. aprila, na temu “Planeta protiv Plastike”

KJKP „RAD“ d.o.o. Sarajevo u februaru je započeo realizaciju Projekta „Obilježavanje Dana planete Zemlje 22. aprila, na temu “Planeta protiv Plastike”, koji je realizovan u periodu od 08.02.2024 godine do 22.04.2024. godine. 

Kroz Projekat su izrađeni predmeti od reciklabilne plastike u saradnji sa učenicima srednjih škola, koji su izloženi na završnoj manifestaciji Projekta.  

U projektu su učestvovale sljedeće Srednje škole:

  • Srednja škola metalskih zanimanja Sarajevo,    
  • Srednja mašinska tehnička škola,                                                                    
  • JU Centar za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu Sarajevo,                                      
  • Srednja škola za tekstil, kožu i dizajn,
  • Srednja škola za saobraćaj i komunikaciju,                                                                          
  • Srednja škola za okoliš i drvni dizajn,                                                                                 
  • Srednja tehnička škola grafičkih tehnologija, dizajna i multimedije Sarajevo.

Projektom su obuhvaćene slijedeće aktivnosti:

-       Dana 16.04.2024. godine obilježena je aktivnost postavljanje infopultova KJKP ”RAD” d.o.o Sarajevo, na odabranim lokacijama koji su u blizini zelenih otoka, gdje su predstavnici Službe za upravljanje otpadom, zaštitu okoliša i upravljanje sistemima kvaliteta izvršiti edukaciju uz podjelu letaka i anketiranje građana Kantona Sarajevo o pravilnom načinu odlaganja otpada u reciklažne kontejnere.

 -       Postavljeni su bilbordi na području više općina sa edukativnim sadržajem u svrhu promocije Dana planete Zemlje 22.04.2024. godine, gdje se postigla vidljivost Projekta i informisanost građana o zaštiti okoliša i smanjenju upotrebe plastike, jačanju javne svijesti građana o štetnosti plastike, kao i smanjenju plastične ambalaže koja se koristi i odlaže.

 -       Dana 19.04.2024. godine organizovana je završna manifestacija na lokaciji Reciklažnog dvorišta Novo Sarajevo, u ul. Paromlinska br.64. Promovisanjem rezultata Projekta „Planeta protiv plastike“, priredila se izložba radova učesnika u projektu, kao i dodjela nagrada i zahvalnica istim. Projekat je bio medijski podržan kroz sve aktivnosti.

 -       Dana 20.04.2024. godine u sklopu ovog Projekta je uspješno održana akcija čišćenja na lokalitetu Barice. sa slijedećim učesnicima: NVO „Let's do it“, KJKP „GRAS“ d.o.o. Sarajevo, nevladinom organizacijom “Heinrich Böll Stiftung” te “Yericho Foundation”, Srednjim školama učesnicama u projektu, općinom Stari grad i načelnikom općine Irfanom Čengićem, kao i sa medijskim kućama. Ukupno je prikupljeno 260 kg otpada koji je nepropisno odloženog na javne površine i uklonjen od strane KJKP“Rad“ d.o.o. Sarajevo.

Projekat su podržali sponzori i partneri projekta : DM markt , “Ekopak” d.o.o, Zeos d.o.o, KJKP”Park”d.o.o Sarajevo, KJKP”GRAS” d.o.o. Sarajevo, NVO “Lets do it”, “Klas” d.d. Sarajevo, “Fino”, RSG radio, “Metromedia Group”, Osnovna škola “Mirsad Prnjavorac” Vogošća, NVO “Heinrich Böll Stiftung”, Yericho  Foundation.

Rezultat projekta:

Projekat je naišao na izuzetnu prhvaćenost i produktivnost od strane odabrane školske populacije, kao i mnogobrojnih građana koji su učestvovali u projektu. Informisanost i javna svjest građana Kantona Sarajevo o zaštiti okoliša i smanjenju upotrebe plastike je podignuta na veći nivo, što će se kroz buduće projekte nastojati dodatno unaprijediti. 


Projekat: Sistemsko zbrinjavanje animalnog otpada u Kantonu Sarajevo

Na deponiji Smiljevići su trenutno u toku radovi na izgradnji dvije jame grobnice za zbrinjavanje otpada životinjskog porijekla sa područja Kantona Sarajevo, a koji se realizuju u okviru projekta „Sistemsko zbrinjavanje animalnog otpada u Kantonu Sarajevo.

Cilj navedenog projekta je da se unaprijede i prošire postojeći kapaciteti za neškodljivo zbrinjavanje opasnog otpada životinjskog porijekla (I i II kategorije) na deponiji Smiljevići. Izgradnjom novih jama grobnica obezbijediti će se potrebna infrastruktura za sprovođenje  aktivnosti na sprječavanju pojave, suzbijanje i iskorjenjivanje zaraznih, parazitarnih i drugih oboljenja životinja sa područja Kantona Sarajevo. Na ovaj način će se omogućiti zaštita zdravlja ljudi od zoonoza (zaraznih bolesti ljudi i životinja) i osigurati bezbjednost građana i sprječavanje zagađenja okoliša.

Ukupna vrijednost Projekta iznosi  722.736,18 KM i zajednički je finansiran od strane sljedećih učesnika:

  • KJKP Rad d.o.o. Sarajevo u iznosu od 214.119,88 KM
  • Fond za zaštitu okoliša FBiH u iznosu od 228.500,00 KM
  • Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša – u iznosu od 280.116,30 KM 

Završetak radova i puštanje pogona u rad se očekuje u predstojećem periodu, čime će se obezbijediti osnovni preduslovi za adekvatno upravljanje posebnim kategorijama otpada kakav je animalni otpad.

Fotodokumentacija sa terena (radovi na deponiji Smiljevići – izgradnja dvije jame grobnice)


Projekat: Efikasan sistem upravljanja otpadom u Kantonu Sarajevo

Projekat "Efikasan sistem upravljanja otpadom u Kantonu Sarajevo" finansiran je uz podršku Vlade Češke Republike u iznosu od 2.600.000,00 KM, a implementiran u saradnji sa NVO „People in need“ i Dekonta BiH. 

Cilj projekta bio je uspostavljanje modernog sistema upravljanja otpadom u Kantonu Sarajevo, jačanje infrastrukture za reciklažu i podizanje svijesti građana o važnosti pravilnog upravljanja otpadom.

Projekat je realizovan kroz tri faze:

       I.        Edukacija uposlenika KJKP RAD i nabavka infrastrukture za odvojeno prikupljanje otpada

      II.        Saradnja sa operaterima sistema za upravljanje posebnim kategorijama otpada, medijska kampanja i edukacija građana

     III.        Poboljšanje stepena javne higijene i zadovoljstva građana Kantona Sarajevo 

Kroz projekat je nabavljena oprema za efikasnije upravljanje otpadom:

  • 550 plastičnih kontejnera za papir i plastiku (zapremine 1100 l)
  • 220 plastičnih zvonastih posuda za staklo (zapremine 1500 l)

  • 4800 kompleta plastičnih kanti za papir, plastiku i miješani komunalni otpad (zapremine 240 l) za individualne stambene objekte

  • 1958 kompostera za kompostiranje biootpada (700 l)

  • oprema za uspostavljnje dva reciklažna dvorišta

Rezultati projekta:

1. Povećanje količine odvojeno prikupljenog otpada za 70%, zahvaljujući novoj infrastrukturi i edukaciji građana.

2. Započeta analiza strukture otpada koja se radi kvartalno, odnosno četiri puta godišnje. 

3. Izrađen je Strateški plan KJKP „RAD“ d.o.o Sarajevo za upravljanje otpadom u Kantonu Sarajevo za period 2023.-2030., sa tri glavna cilja:

  1. Smanjenje količine otpada za odlaganje na deponiju Smiljevići za 50%.
  2. Modernizacija voznog parka za efikasnije upravljanje otpadom.
  3. Uspostavljanje održivog finansijskog poslovanja preduzeća.

 

Projekat je obuhvatio obimnu medijsku kampanju, koja je započela krajem maja 2023. godine. Aktivnosti su uključivale sljedeće: vanjske bilborde i aktivnosti na društvenim mrežama, osmišljavanje i distribuciju video spotova (12 video spotova), takmičenja za djecu, školske aktivnosti, oslikavanje murala kao i televizijske kampanje i angažman građana.

Kroz ovu kampanju, građani su aktivno uključeni u promociju i edukaciju o pravilnom upravljanju otpadom.

Planovi za naredni period 

Projekat „Efikasan sistem upravljanja otpadom u Kantonu Sarajevo“ je samo početak. Planiramo dalji razvoj sistema, uz cilj da do 2030. godine 50% ukupnog otpada bude prikupljeno odvojeno, što će značajno doprinijeti smanjenju otpada na deponiji Smiljevići i poboljšanju kvaliteta života građana.

Projekat je do sada postigao značajan napredak, a sa kontinuiranim radom i angažmanom  možemo očekivati još veće rezultate u narednim godinama.

Linkovi za video materijale, projekat “Efikasan sistem upravljanja otpadom u Kantonu Sarajevo”:

●      https://www.youtube.com/watch?v=Q0zEU8mZSoI 

●      https://www.youtube.com/shorts/jHtvJxKduKY 

●      https://www.youtube.com/watch?v=Ts1gnwOqHGA 

●      https://www.youtube.com/watch?v=vDijqvEBMME 

●      https://www.youtube.com/watch?v=qsLRbcYQCs0 

●      https://www.youtube.com/watch?v=f1a5I0HAimI 

●      https://www.youtube.com/watch?v=mtjja7yMB_I 

●      https://www.youtube.com/watch?v=1uiNddjC7-c 

●      https://www.youtube.com/watch?v=nToP6JGyp7k 

●      https://www.youtube.com/watch?v=fScLt3ajjhg